Strona główna > all, live > Ogólne wrażenie

Ogólne wrażenie

9 października 2009 Dodaj komentarz Go to comments

No cóż, szkoda, że tak właśnie to wygląda! Można system opisać jednym słowem CHAOS!

Zapoznanie się z systemem zajęło mi kilka dni intensywnego przeglądania!

Możliwości jest sporo, jednak, aby je wykorzystywać trzeba mieć dużo cierpliwości i samozaparcia! Nie wiem, czy jest to kwestia przyzwyczajenie, czy po prostu bardzo złej organizacji informacji na stronie i raczej to drugie! W dalszym ciągu dosłownie gubię się w systemie! Mam wrażenie jakbym użytkował Vistę, o której tak źle wypowiadał się sam szef Microsoft’u Steve Ballmer (dobreprogramy.pl).

Nie zaliczam się do zwykłych użytkowników, bo na co dzień jestem informatykiem/administratorem i mniej więcej, mam jakieś wyczucie co programista chciał przez swój produkt wyrazić :).

Wstępne konkrety:

  • brak systematyki (mam wrażenie, jakby każdy moduł systemu był wytworzony przez inny zespół, co powoduje, że nie są one jednolite i zwarte; czy oni ze sobą współpracują?)

  • brak konsekwencji (można dostać białej gorączki szukając: począwszy od różnych ustawień, konfiguracji kończąc na danych; zawiłość „ukrytych” opcji; jeżeli po dwóch dniach zastanawiam się, gdzie ja wykonałem wcześniej pewną czynność i nie mogę jej teraz znaleźć – to coś jest nie tak!)

  • podręczne menu użytkownika (ile ich jest? tego nie wie nikt!; górne, raz jest boczne z lewej, potem z prawej, w środku, potem pod górnym menu; jak chcecie denerwować użytkowników to dobra droga!)

  • opcje/konfiguracja (koszmar-gdzie one są?; podobnie jak podręczne menu; najgorsze jest jednak to, że zazwyczaj powinniśmy mieć dostępne dwie opcje „Zapisz/OK” i „Anuluj”, które to przyciski powinny przekierowywać na poprzednią stronę – tu tej konsekwencji nie ma; skakanie po menu przekierowuje nas na różne strony konfiguracyjne, tyle że nie wiemy, czy raz są one częścią menu podręcznego, czy opcji; pomijam, że niezrozumiałe jest, jak przejść z opcji Poczta z powrotem na Uprawnienia?; raz menu jest wyśrodkowane na stronie, w innym miejscu jest wyrównane do lewej)

  • niejasne nazewnictwo (gdzie jest Blog? w menu nazywa się Spaces, ale już na podstronie Obszarem, a jeszcze inaczej w obszarze Blogiem; przecież poczta to Poczta, a nie Hotmail, co innego nazwa usługi, a jeszcze co innego nazewnictwo działania, co jak widzę sami programiści mają problem z rozróżnieniem)
  • czcionka i zbędny tekst (oczopląs z powodu chyba czcionki i ilości zbędnego tekstu tzw. podpowiedzi; musi być „kontrast” pomiędzy charakterystycznym i kluczowym rodzajem tekstu jakim jest: menu górne, menu lewe, podmenu, treść, podpowiedzi, pomoc, czy też stopki systemu; niedopuszczalne jest menu np. „Fotografie użytkowni…” – co to są te kropki? Trzy kropki, czy dwie literki „ka”)

  • marnotrawstwo przestrzeni – strona główna (kompletnie niezrozumiałe ogromne logo Windows Live z prawej strony; zajmujące 1/3 ekranu; po co to? jaki to ma cel? .. i gdzie to przekierowuje?)

  • marnotrawstwo przestrzeni – poczta (kolejny absurd i niezrozumiała reklama w samej poczcie (z prawej strony), która zajmuje 1/3 ekranu; j/w po co to? jaki to ma cel? .. i gdzie to przekierowuje?)

Czy jest tu szef projektu WindowsLive?

Jeżeli projekt ma być popularny, to dla użytkowników o różnym stopniu zaawansowania system powinien charakteryzować się prostotą, łatwością poruszania się, jasnym przekazem informacji (treści)!

Mimo wszystko największą grupę reprezentują użytkownicy o niższym stopniu zaawansowania. Nikt nie ma czasu się uczyć i ślęczeć nad niedopracowanym systemem! W godzinę powinniśmy poznać wszystkie jego zakamarki.

Zdecydowanie wszystkie modułu powinny być ujednolicone, jak i jasne, niezmienne menu podręczne użytkownika. Opcje konfiguracyjne ze wszystkich modułów powinny być scentralizowane.

Podpowiedzi nie powinny być priorytetową informacją, są wręcz zbędne dla stałych użytkowników systemu.

Co innego niedopracowany system, a jeszcze innym tematem będą pomysły rozwijające system.

Jest tego dość sporo, zatem w kolejnych postach będę uściślać temat do konkretnego elementu.

Nie zapomnę wspomnieć o bardzo praktycznych tematach np. o synchronizacji danych.

Reklamy
Kategorie:all, live Tagi: ,
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: